Aký koberec do jedálne? - Sprievodca výberom

Hľadáš koberec do jedálne, ktorý odráža tvoj životný štýl? Si na správnom mieste. Tento sprievodca ti ukáže, ako nájsť ten správny koberec, ktorý je rovnako zaujímavý a dôležitý, ako je tvoj život. Či už žiješ v rytme nespútanej energie a nikdy nespíš, alebo si obklopený romantickou atmosférou, tvoj koberec by mal byť odrazom tvojho životného štýlu. Nechaj sa inšpirovať našimi odporúčaniami na výber koberca, ktorý bude dokonalým doplnkom tvojej jedálne.

Moderná luxusná jedáleň s vlneným kobercom pod stolom.

Dôležité otázky pri výbere koberca do jedálne?

Jedáleň s príjemnou atmosférou vytvára nie len technické parametre a voľné centimetre okolo stola, ale viac záleží na tom, pre koho je jedáleň určená a ako bude využívaná. Pomocou pár otázok na zamyslenie ti poradíme, ako vybrať ideálny koberec do jedálne.


Koľko osôb obvykle usadíš do tvojej jedálne?

Porozmýšľaj koľko ľudí obvykle sedí pri stole v tvojej jedálni, je to najdôležitejší údaj pri výbere veľkosti koberca do jedálne.

V menšom byte je obvykle miesto len na menší koberec. Ak však plánuješ usporiadať oslavu a roztiahnuť stôl pre väčší počet ľudí, môže to byť trochu komplikovanejšie. V takom prípade odporúčame vybrať menší koberec, ktorý bude vyhovovať tvojim bežným potrebám počas celého roka. Ak sa príležitosť na väčšiu oslavu naskytne, môžeš jednoducho zrolovať koberec a odložiť ho na pár dní bokom, aby nezavadzal. Alternatívne, ak plánuješ naozaj veľkú oslavu, môžeš zvážiť možnosť usporiadania oslavy v reštaurácii.

Ak máš dosť priestoru, môžeš už myslieť vo veľkom a pod celý stôl vybrať dostatočne veľký koberec. Pri tenkých kobercoch postačí, ak bude koberec pod prednými nohami stoličiek. Ak chceš však pohodlný hrubý koberec, mysli aj na zadné nohy stoličiek. Buď ich podbiješ alebo zvolíš širší koberec.

Rodinná oslava v jedálni tvojho bytu.

Ako plánuješ používať svoju jedáleň?

Bude sa jedáleň často používať alebo bude skôr na okrasu?

Vo väčších bytoch sa často používajú dva jedálenské stoly - jeden veľký pre hostiny s návštevou a menší pre každodenné stravovanie. Pre každodenné stolovanie si vyberieš praktický strakatý koberec s krátkym vlasom, ideálne zo syntetického materiálu. Pre veľký stôl, ktorý je väčšinu času iba nedekorovaný, zvoľ veľký koberec, ktorý vizuálne pasuje do interiéru. Ak má slúžiť aj pri veľkej hostine, mali by sa na neho zmestiť všetky stoličky aj po odsunutí. Nemal by byť z viskózneho alebo hodvábneho vlákna, pretože zašpinenie od jedla neodstrániš ani v čistiarni.

V menšej jedálni platí to isté - zvoľ tenký koberec so strakatým motívom a syntetického vlákna. Táto kombinácia je ideálna, pre tvoju jedáleň, kde ti sem tam čosi na zem padne.


Aký je tvoj životný štýl?

Tráviš viac času doma, alebo vítaš u seba hostí alebo radšej chodíš do reštaurácie? Ak máš doma malé deti alebo domáce zvieratá, môžeš zvážiť koberec, ktorý je odolný a ľahko sa čistí. Ak hľadáš koberec, ktorý ohúri návštevu, môžeš zvážiť luxusnejší koberec s výrazným dizajnom alebo na druhej strane jednofarebný elegantný koberec. Nižšie v článku nájdeš príklady typických problémov zákazníkov, ktoré často krát riešime na predajni.

Rád by si si vybral vhodný koberec do jedálne? No bojíš sa vybrať správny materiál?

Pozri si kategóriu koberce do jedálne. Do tejto kategórie a podkategórii sme vybrali pre teba len koberce, ktoré prežijú obvyklé nástrahy v jedálni. Pomocou obrázkov ľahko nájdeš aj vhodnú veľkosť. Jediné čo ostáva na tebe, je si vybrať nízky alebo vysoký vlas (každý produkt je popísaný) a rozmer koberca si ešte pred kúpou premerať u seba doma.

Akú veľkosť koberca v jedálni preferuješ?

Každý jeden z nás má od malička vštepované do hlavy určité preferencie. Preto ak preferuješ menší koberec, vyberaj tenký koberec, kde ti nohy stoličky nezavadia o koberec. Ak preferuješ veľký koberec, mal by si prirátať z každej strany 60 až 70 cm, aby sa mohli stoličky pohodlne odsunúť. Ak máš väčšie brucho alebo potrebuješ viac priestoru pre vstávanie od stola, zvoľ radšej 70 cm. 

Častý omyl pri výbere veľkého koberca do jedálne

Mnoho krát sa stretávame s požiadavkou na koberec vo veľkosti 3 x 4 metra. Môžeme však povedať zo skúseností že táto veľkosť je často nevhodná a to z nasledujúcich dôvodov:

  • Ľudia majú zlý odhad: Väčšinou postačí aj 2,4 x 3,4 metra veľký koberec. Často krát počujeme že klient chce veľkosť koberca 3 x 4 m ale pri podrobnejšej komunikácií sa väčšina prizná že si to doma ani nezmerali.
  • Koberec vyberáš tak, že myslíš na situáciu, ktorá sa odohráva maximálne 2x do roka.
  • Koberec 2,4 x 3,4  má plochu 8,16 m², zatiaľ čo koberec 3 x 4 m má plochu 12 m². To znamená, že veľký koberec by mohol byť o 47% drahší ako menší koberec. Ak nájdeš 12 m² koberec za dobrú cenu a ešte aj s dopravou zdarma, počítaj, že kvalita koberca nebude nijako slávna.
  • Nemyslíš na alternatívne riešenia, ktoré môžu byť:
    • Podbitie zadných nôh stoličiek.
    • Výber tenkého koberca.
    • Vrstvenie viacerých tenkých kobercov cez seba – získaš zaujímavý štýl označovaný ako Layering.

Možno ti postačí koberec menší ako 300x400cm pod jedálenský stôl, ušetríš až 47%.

Čo by sme ti poradili pri výbere koberca do jedálne na predajni 

Na nasledujúcich príkladoch ti ukážeme ako obvykle radíme klientovi na opakujúce sa situácie pri výbere koberca do jedálne. Alebo si pozri náš výber najlepších kobercov do jedálne.


1. Majiteľ bytu, ktorý dáva byt do prenájmu

Predstav si Petra. Je majiteľom bytu v centre mesta, ktorý dáva byt do prenájmu. Peter chce, aby jeho byt bol atraktívny pre nájomníkov, ale zároveň chce minimalizovať údržbu. Preto si vybral koberec s nízkym vlasom, samozrejme syntetický. Je fajn, ak koberec nesie zvučné meno, napríklad koberce od Pierre Cardin, Tom Taylor alebo Gino Falcone. Ak však prenajímaš lacnejší byt, odporúčame koberce Deko Dream, ktoré sa ľahko čistia a sú naozaj pekné za pár eur.

Odolný dizajnový koberec v byte do podnájmu


2. Samostatný muž so psom

Potom je tu Tomáš. Je mladý odborník, ktorý žije sám so svojím verným psom Maxom. Tomáš miluje svojho psa, ale vie, že Max môže byť niekedy trochu neporiadny. Preto si vybral strakatý koberec, ktorý maskuje škvrny a znečistenie. Tomášovi určite odporúčame syntetický koberec. Keďže prípadné zvratky a moč sú kyseliny, ktoré by vlnu alebo vlákno rastlinného hodvábu nenávratne zničili, preto by Tomáš tieto materiály mal pri výbere koberca odmietnuť.

Pes na strakatom koberci, ktorému nevadia zvratky a moč


3. Žena, ktorá si potrpí na vzhľade domácnosti

A potom je tu Martina. Je úspešnou kariérnou ženou, ktorá očakáva návštevy z práce a rodiny. Martina chce, aby jej domov vyzeral elegantne a luxusne. Preto si vybrala luxusnejší koberec z rastlinného hodvábu, ktorý je zmiešaný so syntetickým vláknom. Tento koberec dodá jej jedálni eleganciu a štýl. Koberec s vysokým vlasom, 3D strihom alebo s výrazným dizajnom je ideálnou voľbou, ktorá ohúri jej hostí. Martina vie ale rýchlo a pohotovo reagovať, keď niečo kvapne zo stola. A je odhodlaná odniesť koberec do čistiarne, pretože vie, že je dôležité pre jej životný štýl mať všetko v top stave.

Moderný interiér jedálne s modernou kariérnou ženou

4.    Rodina s deťmi

Na záver ti priblížim rodiny s deťmi. Všetko záleží na tom, ako odrastené sú deti. Keď si zakladáš ešte len rodinu a dieťa je v príprave 😉, zvoľ radšej koberec zo syntetického materiálu. Pre väčší pocit pohody a bezpečia zvoľ koberec s vysokým vlasom. Nad dizajnom moc nemusíš rozmýšľať, pretože všetky sa skôr či neskôr zašpinia.

Ak ti už deti odrástli a stanovené pravidlá sa dodržujú, môžeš si dovoliť materiál koberca aký len chceš. Možno patrí tvoja rodina k milovníkom prírody, ktorí sa dokážu postarať o vlnený koberec, ktorý sa stane zároveň aj rodinným príslušníkom, pretože odnesie si nejaké tie domáce hádky ale bude s tvojou rodinou veľmi dlho.

Koberec sa môže stať súčasťou rodiny

Každý z týchto príkladov ukazuje, ako môže tvoj životný štýl a potreby ovplyvniť tvoju voľbu koberca. Ak máš nejaké otázky alebo potrebuješ pomoc s výberom koberca, neváhaj nás kontaktovať. Môžeš tiež zanechať svoju situáciu či problém v diskusii na konci tohto článku a pokúsime sa odpovedať bez omáčok.

Záver

Nech už preferuješ praktický, elegantný alebo odolný koberec, dôležité je zohľadniť tvoj životný štýl, počet osôb v jedálni a účel používania. Pri výbere materiálu a výšky vlasu buď opatrný a zváž všetky faktory a nechaj si poradiť. 
Ak máš ďalšie otázky alebo potrebuješ viac informácií, neváhaj sa obrátiť na nás. Prajeme ti veľa radosti pri výbere koberca do tvojej jedálne!

Upozornenie

Informácie uvedené v článku sú založené na osobných skúsenostiach s klientami. Plánovanú kúpu koberca prekonzultuj s predajcom. Rozmer koberca over pred kúpou v tvojom priestore. 
Fotografie na tejto stránke boli vytvorené pre tvoju inšpiráciu umelou inteligenciou.

Autor článku
Ing. Zdenko Siegel

Ing. Zdenko Siegel
Interiérový dizajnér
design team

O autorovi

Odporúčané produkty8