Ako vyčistiť vlnený koberec

Je to pravda, že vlnený koberec sa zle čistí?

Neboj sa vlnených kobercov! Naopak, väčšinu škvŕn odstrániš ľahko – stačí vlhká handra. Vlnené koberce však majú svoje špecifiká, podobne ako každý iný materiál. Vlna obsahuje prirodzený lanolín, mastnotu, ktorá chráni ovce pred nepriazňou počasia. Pre tvoj koberec je to prirodzená ochrana pred tekutinami. Keď niečo rozleješ, tekutina chvíľu zostane na povrchu vlákna. To je tvoja chvíľa! Rýchlo zasiahni a koberec vyčistíš bez problémov.

Zloženie koberca zohráva kľúčovú úlohu. Ak máš koberec z čistej vlny, máš viac času na čistenie. Vlna prirodzene odpudzuje tekutiny. Ale ak je koberec vyrobený zo zmesi materiálov, napríklad vlna je zmiešaná s rastlinným hodvábom (viskózou), buď rýchly! Viskóza je savá a farby, ako červené víno, prijíma doslova okamžite.

A čo mole? Nemusíš sa ich báť, ak dodržíš základné pravidlá starostlivosti. Správna údržba zaistí, že sa tvoj koberec nestane ich obľúbenou zastávkou.


V tomto článku ti vysvetlíme všetko ako vyčistiť vlnený koberec

Ako sa starať o vlnený koberec?

Starostlivosť o vlnený koberec je jednoduchšia, než si myslíš. Stačí ho raz za týždeň povysávať – hladko, bez kefy. Robotické vysávače výrobcovia neodporúčajú, no ak ho používaš, počítaj s tým, že rotačné kefy môžu vlákna koberca viac opotrebovať. Môžeš si všimnúť malé vlnené chuchvalce, ktoré stačí jednoducho odstrihnúť.

Pre ochranu pred moľami je skvelé raz za mesiac-dva prestriekať koberec levanduľovou arómou alebo položiť pod neho voňavé vrecúška s levanduľou. Ďalší tip – každý polrok obráť koberec a povysávaj ho aj zo spodnej strany. Tým odstrániš vlhkosť a možných záškodníkov.

Pozor, ak plánuješ maľovať a koberec odložiť, vyhni sa pivniciam či garážam. Tma, vlhkosť a stojatý vzduch sú rajom pre mole. Už po dvoch týždňoch tam môžu vzniknúť zárodky, ktoré po prenesení do bytu ohrozia aj ďalšie koberce.

Výrobcovia neodporúčajú robotický vysávač na vlnenom koberci, keďže môže poškodiť vlnený koberec. Garáž alebo pivnica je nevhodná na skladovanie vlneného koberca.

Ako vyčistiť vlnený koberec doma?

Keď sa niečo stane, neváhaj – začni čistiť hneď! Tekutiny odsaj bielou bavlnenou handrou, ktorú môžeš jemne navlhčiť. Pomôže to lepšie zachytiť škvrnu. Ak ide o pevnú špinu, použi nožík alebo lyžičku a odstraňuj ju opatrne – vždy od okrajov smerom do stredu, aby si ju nerozmazal. Vyhni sa drsnému šúchaniu, skôr špinu jemne tľapkaj handričkou.

Pre lepšiu starostlivosť môžeš koberec prehnúť, aby si sa dostal k jednotlivým vláknam. Na okraje škvŕn nasyp trochu sódy bikarbóny – pomôže predísť tvorbe máp. Ak ide o blato, nechaj ho zaschnúť a až potom povysávaj. Nikdy ho nezašliapavaj do koberca!

Pre dokonalý výsledok odporúčame špeciálnu čistiacu sadu, ako napríklad štartovaciu sadu James, ktorá je ideálna na vlnené koberce.

Neodstrániteľné škvrny na vlnenom koberci?

Niektoré škvrny, najmä od farbiacich tekutín ako káva či víno, môžu byť neodstrániteľné, ak majú čas sa vsiaknuť. No najväčším nepriateľom vlneného koberca sú agresívne látky ako moč a zvratky. Tieto kyslé chemické zlúčeniny rýchlo poškodzujú vlnu a môžu ju nenávratne zafarbiť do hneda. Ak ich necháš pôsobiť, ani profesionálna čistiareň nepomôže.

Preto konaj rýchlo! Bavlnenou handrou odsaj moč alebo zvratky ihneď. Ak sa tekutina dostala hlboko do vlákien, prilej trochu čistej vody, aby si ju zneutralizoval, a opäť odsaj handrou. Ale pozor, s vodou to nepreháňaj! Príliš veľa vody môže spôsobiť pomalé schnutie, zatuchnutie koberca a nepríjemný zápach, ktorý už žiadna čistiareň nedokáže odstrániť.

Zažratý fľak od kávy Moč, ktorý zmenil farbu vlny.

Ako odstrániť mole z vlneného koberca?

Mole vo vlnených kobercoch môžu byť prítomné už od výroby, ale neboj sa – zvyčajne sú v spiacom stave. Výrobcovia ich eliminujú hĺbkovou impregnáciou, no pre istotu je dobré dodržiavať zopár pravidiel, aby sa tvoj koberec nikdy nestal ich obeťou.

Vyhýbaj sa tmavým, vlhkým a nevetraným miestnostiam. Ak koberec necháš napríklad v garáži, kde neprúdi vzduch a nesvieti slnko, mole sa rýchlo rozmnožia. Ak ich už nájdeš, najprv zisti, či má koberec zmysel zachraňovať. Potiahni vlákna koberca na rôznych miestach – ak ti ostanú v ruke, je už neskoro. Taký koberec je nenávratne zničený.

Ak však mole ešte nezačali ničiť vlákna, môžeš koberec zachrániť. Počas dvoch týždňov ho denne striekaj levanduľovou arómou – táto vôňa je pre mole neznesiteľná. Potom koberec prestriekaj každé dva týždne, aby si udržal prostredie, ktoré mole odpudzuje.

Ako odstrániť otlačené a ušliapané miesta z vlneného koberca?

Ťažký nábytok, ako stolík či sedačka, môže na vlnenom koberci zanechať nepekné odtlačky. Našťastie, ich odstránenie nie je žiadna veda.

Začni tým, že postriekaš otlačené miesto trochou čistej vody. Potom jemne pošúchaj vlákna rukou alebo mäkkou kefou. Počas schnutia opakuj šúchanie, aby sa vlas postupne zdvihol. Na záver miesto povysávaj, čo pomôže kobercu vyrovnať sa ešte viac.

Ak je pretlačenie výraznejšie a domáce metódy nezaberajú, profesionálna čistiareň je ideálne riešenie. Počas čistenia koberec upravia tak, že ušliapané plochy opäť získajú svoj pôvodný vzhľad.

Prečo nečistiť koberec doma, ale radšej ho zaniesť do čistiarne?

Čistiarne majú s čistením vlnených kobercov bohaté skúsenosti a presne vedia, aké technológie sa použili pri ich výrobe. Napríklad, ak má tvoj koberec tuftovanú štruktúru, môže sa stať, že pri agresívnom čistení vodou lepidlo, ktoré drží vlákna, začne degradovať a tvoj koberec sa začne rýchlejšie rozpadávať.

Niektoré koberce sú nekvalitne zafarbené a nie sú vodeodolné. Pri nesprávnom čistení farba môže pretiecť, ale skúsená čistiareň to odhalí ešte pred začatím čistenia, takže sa tomu vyhneš.

Ak sa rozhodneš čistiť koberec doma, je rizikio že ho nebudeš vedieť dostatočne vysušiť. Nedostatočne vysušený koberec zatuchne a objaví sa nepríjemný zápach, ktorý sa nedá odstrániť ani dodatočným profesionálnym čistením.

Koberec môže po mokrom čistení zapáchať, tento zápach nie je možné odstrániť.

Aj keď tento článok bol dlhší, nezabudol som na to, že vlnené koberce sa čistia veľmi dobre – dokonca lepšie ako viskózne a takmer rovnako efektívne ako syntetické koberce. Takže sa neboj kúpiť vlnený koberec, bude ti robiť radosť na dlhé roky a pridá tvojmu interiéru prírodný nádych.

Autor článku
Ing. Zdenko Siegel

Ing. Zdenko Siegel
Interiérový dizajnér
design team

O autorovi

Odporúčané produkty8